Çay Nedir? Çayın Faydaları Nelerdir ?

Çay Nedir? Çayın Faydaları Nelerdir ?

Çay Nedir?

Çay Nedir?, Dünya çapında içecek tüketimi bakımından çay, her zaman liderliğini en zirvede korumuştur. Bu kadar fazla tercih edilen bir içeceği gelin sağlık açısından değerlendirelim. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde sıkça üretimi yapılan çay, yılın her döneminde yapraklarını dökmeyen ve yeşil olan bir bitkidir. Latincede Camellia sinensis diye adlandırdığımız bitkinin yapraklarının belirli işlemlerden geçmesi ile elde edilir. Yaprakların üzerinde yapılan işlemlerin farklılığına göre çay 3 farklı çeşide ayrılır. Bunlar;

  • Siyah çay
  • Yeşil çay
  • Oolong çayı

Çay Çeşitleri Nasıl Oluşur?

Çayın yaprağı hasat edildikten sonra eğer fermente edilmeden kullanılırsa yeşil çay, aynı şekilde yaprakların hasadından sonra bu yapraklar fermantasyona uğratılırsa da siyah çay elde edilmiş olur. Oolong çayı dediğimiz çay da siyah çay ve yeşil çayın bir karışımını oluşturur. Yani her iki çayın karakteristik özelliklerini taşır. Çay yaprağının fermente edilmesi ya da edilmemesi çayın içeriğindeki maddeler üzerinde oldukça etkilidir. Örneğin;

  • Yeşil çay fermente edilmediği için içeriğinde polifenol miktarı diğer çay çeşitlerine göre oldukça yüksektir. Polifenol ise insan sağlığı açısından muhtemel faydaları olan bir maddedir.

Ne Kadar Çay içelim?

Düzenli olarak tüketilen çayın insan sağlığı üzerinde etkileri bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır. Yetişkin olan bireylerin günlük aldığı 2.5 litre sıvının 0.9- 1.4 litresinin çay olması gerektiği önerilmektedir. Yapılan bir araştırmada da 6-10 fincan çayın günlük tüketimi kronik hastalık risklerini azalttığı gösterilmiştir. Aynı şekilde Çin’de yapılan bir diğer araştırmada da 1 yıldan fazla bir sürede günde 120 ml tüketilen yeşil çayın hipertansiyon riskini önemli derece azalttığı bulunmuştur. Bunlardan yola çıkarak çay tüketimini sizlere şüphe duymadan önerebiliriz. Fakat şunu unutmamalısınız ki tükettiğiniz bu çaylar her daim sağlıklı  beslenme alışkanlığınızın bir parçası olmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

  • Çaya limon sıkmak sağlıklı mıdır?

Çay demirin vücutta ki emilimini engelleyebilir eğer limon sıkılırsa bu olumsuz etki önlenir. Yani herhangi bir zararı yoktur aksine yararlı olabilir.

  • Yeşil çay kilo verdirir mi?

Yeşil çay tek başına kesinlikle kilo verdirmez ancak diyetinize ek olarak kullanırsanız zayıflama sürecinize metabolizmayı hızlandırdığı için destek olabilir.

  • Günde ne kadar çay içmeliyiz?

Yetişkin olan bireylerin günlük aldığı 2.5 litre sıvının 0.9- 1.4 litresinin çay olması gerektiği önerilmektedir.

  • Kimler çay içemez?

Çocuklara çay verilmesi önerilmez aynı zamanda hamile ve emziren kadınlar uzmana danışarak hareket etmelidir.

  • Çay kansere iyi gelir mi?

Çay kanseri iyileştirir diyemeyiz ama hastalığa yakalanmadan önce düzenli ve şekersiz çay tüketimi bazı bilimsel araştırmalara göre kanser riskini azalttığı söylenmiştir.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız için Bana E-mail Yoluyla Ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Beni Instagram Adresimden Takip Edebilirsiniz.

Diğer Yazılar