Ülser Hastalarında Beslenme

Ülser Hastalarında Beslenme

Ülser Nedir?

Ülser Hastalarında Beslenme, Sağlıklı bir insanın midesinde bulunan koruyucu ve saldırgan etmenler arasında bir denge vardır. Bu dengenin bozulması ile ülser oluşur. Ülser sindirim kanalının çeşitli kısımlarında oluşan yaralara denir. Genel olarak insanlarda midede veya ince bağırsağın ilk kısmı diye nitelendirdiğimiz duedonum kanalında görülür. Midede görülene gastrik ülser, duedonumda görülene duedonal ülser denir.

Ülser erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Aynı zamanda bu hastalığın hitap ettiği özel bir yaş grubu yoktur. Her yaşta karşınıza çıkabilir. Genetik faktörler, iklim etkisi, stres, kahve- alkol tüketimi, yetersiz beslenme gibi etmenlerin etkisi sonucunda ülser oluşabilir. Fakat son yıllarda ülsere yol açan en büyük faktörün Helikobakter Pylori bakterisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ülserin Belirtileri Nelerdir?

Ülserin midede ve ince bağırsağın ilk kısmında oluşabileceğini söylemiştik. Bu iki ülseri birbirinden ayırt edebilmek için belirtilerine bakabiliriz. Eğer aç iken ağrınız oluyorsa duedonal ülser, ağrıyı geceleri hissediyorsanız gastrik ülser sorunu yaşadığınızı söyleyebiliriz. Bunların haricinde ülserde genel olarak görülen belirtiler;

 • Orta düzeyde ağrı
 • Kramp
 • Yanma hissi
 • Midede dolgunluk
 • Bulantı, kusma
 • Yenilen besinin ağza gelmesi
 • Geğirme
 • Kabızlık
 • İştah azalması, zayıflama

Ülser Hastalarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ülser hastalarında beslenmede bireylerin beslenmesi kendisine özgü olmalıdır. Her hastanın hassas olduğu besinler farklı olduğundan bunlar bilinerek beslenme programına uyulmalıdır. Sizler için genel kurallardan bahsedecek olursak;

 • Yeterli ve dengeli beslenme davranış biçimi haline getirilmelidir. Çünkü ülser hastalarının belirtilerinin azalmasında ve iyileşmesinde büyük önem arz etmektedir.
 • Kişinin beslenme saatleri oldukça düzenli olmalı 3 ana öğün ve yanında küçük ara öğünler yapmayı alışkanlık haline getirebilmelidir.
 • Şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.
 • Ülseri olan bireyler eğer uzun süre boyunca aç kalırlarsa mide asit düzeyinde artışa neden olur. Bu durum hastalığın seyri açısından istediğimiz bir şey değildir.
 • Süt mide asit salgısını arttırıcı etkide bulunur bu nedenle ülserli bireyler sütü eğer tüketecekse tek başına tüketmemelidir. Gece yatarken içmemelidir.
 • Posa miktarı diyette yeterince alınmalıdır. Ülserli hastaların kullandığı ilaçlar kabızlığa neden olduğu için posa miktarını fazla sınırlandırmak doğru olmayacaktır.
 • Acı baharatlar mide mukozasına zarar verdiğinden diyette sakınılması gerekir.
 • Antioksidan vitaminlerden yararlanabilmek için öğünlerde taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Ülserli hastaların demir seviyeleri genelde düşük görülmüştür. Bu nedenle demir yönünden zengin besinler diyete eklenmelidir.
 • Tuz mide mukozasına olumsuz etkide bulunduğu için fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

Ülser Hastalarında Beslenme

Sıkça Sorulan Sorular

Ülser hastaları hangi besinleri tüketemez?

Yağda kızarmış et, sosis, salam, kahve, salamura, bol baharatlı besinler, asitli meyveler tüketmemelidir.

Midede yanma hissi ülser olabilir mi?

Yanma hissi ülserin bir belirtisidir. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız hemen hekime başvurmalısınız.

Süt ülsere iyi gelir mi?

Süt mide asit salgısını arttırıcı etkide bulunur bu nedenle ülserli bireyler sütü eğer tüketecekse tek başına tüketmemelidir. Gece yatarken içmemelidir.

Ülser neden olur?

Genetik faktörler, iklim etkisi, stres, kahve- alkol tüketimi, yetersiz beslenme gibi etmenlerin etkisi sonucunda ülser oluşabilir. Fakat son yıllarda ülsere yol açan en büyük faktörün Helikobakter Pylori bakterisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ülser nerede olur?

Ülser sindirim kanalının çeşitli kısımlarında oluşan yaralara denir. Genel olarak insanlarda midede veya ince bağırsağın ilk kısmı diye nitelendirdiğimiz duedonum kanalında görülür.

Ülser hastaları için hangi yiyecekler önerilir?

Ülser hastaları için lifli, hafif ve sindirimi kolay yiyecekler önerilir. Bu tür yiyecekler arasında tam tahıllı ekmekler, kepekli tahıllar, taze sebzeler, meyveler, beyaz et (tavuk, hindi), balık, az yağlı süt ve süt ürünleri bulunur. Ayrıca, doğal yoğurt ve probiyotikler de mide sağlığını destekleyebilir.

Ülser hastaları ne sıklıkta ve ne kadar yemelidir?

Ülser hastalarının düzenli ve küçük öğünler halinde yemeleri önerilir. Büyük ve ağır yemeklerden kaçınılmalıdır çünkü bu, mideyi daha fazla tahriş edebilir. Günde üç ana öğün ve ara öğünlerle beslenmek, mide asidinin daha dengeli bir şekilde salınmasına yardımcı olabilir.

Ülser hastaları için su tüketimi ne kadar önemlidir?

Su tüketimi ülser hastaları için çok önemlidir çünkü su, mide asidini nötralize edebilir ve mide duvarını koruyabilir. Günde en az 8 ila 10 bardak su içmek, vücuttaki sıvı dengesini sağlamak ve mide sağlığını korumak için önemlidir. Ayrıca, özellikle yemeklerden önce ve sonra su içmek mideye yardımcı olabilir.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız için Bana E-mail Yoluyla Ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Beni Instagram Adresimden Takip Edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
Online Diyet Hakkında Bilgi Alın !
Diyetisyen İrem Çevik