Çocuk Hastalıklarında Beslenme

Çocuk Hastalıklarında Beslenme

İshalli Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İshal ne kadar geçici bir durum gibi görünse de çocuklar açısından ölüm nedenleri arasında 5. sırada gelir. Özellikle de 5 yaş altında olan çocuklar açısından ciddi riskler taşır. Bulantı, kusma, ateş ve sulu dışkılama gibi belirtilerde genelde kendini gösterir. Ebeveyn olarak böyle durumlarla karşılaştığınızda bilmeniz gereken önemli birkaç maddeyi sizler için sıralarsak;

 • Bunlardan ilki ve en önemlisi anne sütüdür. Çocuğunuz eğer ishalse anne sütü vermekten çekinmenize gerek yok. Emzirmeye devam edebilirsiniz.
 • Eğer çocuğunuz tamamlayıcı beslenme dönemine gelmişse yani anne sütüne ek olarak bazı besinleri veriyorsanız ishal olduğu süreçte beslenmesine hiç tatmadığı bir besin eklemeyin.
 • Meyve olarak pektin içeriği yüksek olan yani elma, şeftali, muz, havuç gibi besinleri tercih edin.
 • Yoğurt, haşlanmış patates, pirinç lapası ve yoğurtlu çorba verebilirsiniz.

Kabız Olan Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar ilk doğduğu andan belli bir yaşa gelene kadar yetişkinlere göre dışkılama sıklıkları oldukça fazladır. Bu durum çocuğun 4 yaş civarlarına gelmesi ile son bulur. Bu yaşa ulaşan çocukların artık dışkılama sıklığı yetişkinlerle benzerlik gösterir. Kabızlık da çocuklarda sıkça görülebilen bir problemdir. Bu durumda bilmeniz gereken en önemli iki şeyden ilki yeterli sıvı alımı ve ikincisi yeterli posa alımıdır. Beslenmede yeterli posa alımını sağlamak için;

 • Çocuğun günlük sebze ve meyve tüketimine dikkat etmelisiniz.
 • Kurubaklagil tüketimini de özen göstermelisiniz.
 • Tam buğday ve kepekli ürünler tercih etmelisiniz.

Lösemili Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Çocukluk çağında görülen kanser türlerinin %40’ını lösemi oluşturur. Lösemi dediğimiz şey aslında beyaz kan hücrelerinde bulunan birtakım hücrelerin aşırı çoğalmasından kaynaklanır. Bu durumda çocukta kansızlık, kanamaya yatkınlık, soluk cilt ve vücudunun belli yerlerinde morarma gibi belirtilere neden olur. Löseminin tedavisi sürecinde çocuk açısından beslenme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumlarda dikkat etmemiz gereken şeyler vardır;

 • Çocuğun iştahsızlığı varsa, az az sık sık beslenme uygulanmalıdır. Çocuğun sevdiği ve yüksek enerjili besinler öğün aralarında verilebilir.
 • Bulantısı varsa, yemeklerin ılık ya da soğuk verilmesine özen gösterilmelidir. Çok yağlı ve şekerli yiyecekler tüketilmemeli bunların yerine kraker, tuzlu bisküvi verilebilir.
 • Ağız yaraları varsa, yiyecekler püre haline getirilip verilmelidir. Baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Yutmada güçlük varsa, besinler püre ya da sıvı halde verilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İshale ne iyi gelir?

Yapılan araştırmalara göre çinko desteğinin ishalin şiddetini ve süresini azalttığı görülmüştür. Aynı şekilde probiyotikler de ishal tedavisinde etkili olmuştur.

ORS Tedavisi nedir?

İshal olan çocuk vücudundan su ve elektrolit kaybettiği için bunun yerine konması gerekir. ORS sıvısının amacı da elektrolit kaybının önüne geçmektir. Evde yapılması da mümkündür.

Çocuğumun kabız olması hastalık belirtisi midir?

Genellikle çocuklarda kabızlığın sebebini herhangi bir hastalık oluşturmaz. Fakat çok nadir de olsa altında hastalık yatıyor olabilir.  Bu durumu gözlemleyerek takip etmelisiniz.

Lösemili çocuklar ne yememeli?

Oldukça baharatlı, asitli, pişmemiş ve sert olan besinleri hassasiyetleri oldukları için tüketmemelilerdir.

Lösemili çocuklar mutlivitamin almalı mı?

Hasta eğer vitamin ve mineralleri besinlerle yeterince alıyorsa gereksinim duyulmayabilir. Fakat iştahsız ise uzmana danışarak destek alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız için Bana E-mail Yoluyla Ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Beni Instagram Adresimden Takip Edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
Anne Sütü

Mucizevi Anne Sütü Anne sütü, içeriği sayesinde bebeği yaşamın ilk yıllarında karşılaşabileceği tüm..

Devamını Oku >