Anne Sütü

Mucizevi Anne Sütü

Anne sütü, içeriği sayesinde bebeği yaşamın ilk yıllarında karşılaşabileceği tüm olumsuzluklardan koruyabilir. Aynı zamanda bebeğin üzerinde büyüme, gelişme ve koruyucu etkileri vardır. Bu nedenledir ki anne sütü bebeklerin beslenmesi açısından yapılabilecek en iyi başlangıçtır. Yapılan birçok bilimsel temelli araştırmalara göre anne sütü alan çocukların ileri ki yaşamlarında beslenmeleri, mama alan bebeklere göre daha sağlıklı ve sebze gibi besinlere karşı daha açık fikirli oldukları belirtilmiştir.

Eğer anne ve bebek açısından emzirmeyi engelleyen herhangi bir sağlık sorunu yoksa kesinlikle emzirilmeye gayret edilmelidir. Yeni doğan bir çocuk yaşamının ilk 6 ayında sadece anne sütü almalı ve 6.aydan sonra ek besinlere geçtiğinde bile anne sütüne devam etmeli ve yaklaşık 2 yaşına kadar emzirilmeye gayret edilmelidir.

Anne Sütünün İçeriği Nedir?

Anne sütü bir bebeğin ilk 6 aylık döneminde vücudu için gerekli olan tüm besin içeriğini (protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral) sağlar. O nedenle anne sütü alan çocuklara ilk 6 ay boyunca ekstra hiçbir besinin verilmesine gerek yoktur.

Anne sütü içeriği annenin beslenmesi, emzirme süresi, annenin geçirdiği hastalıklar gibi bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bunların yanı sıra anne sütünün içerik bakımından mucizevi bir özelliği de ön süt ve son süttür. Ön süt dediğimiz kavram anne emzirmeye başladığında gelen ilk süttür. Daha sulu ve şekerli bir yapısı vardır. Amacı ise çocuğu sıvı yetersizliği ve kan şekeri düşüklüğünden korumaktır. Emzirmenin sonuna gelindiğinde ise gelen süte son süt deriz. Bu sütün yapısı da daha yağlıdır ve amacı bebeğin doygunluğunu sağlamaktır.

Emzirmenin Bebeğe Yararları Nelerdir?

Anne sütünün eşsiz yapısı ve içeriğinin bebeklere yararları saymakla bitmese de sizler için özetleyecek olursak. Bunlar;

  • İshal gibi enfeksiyon hastalıklarından korur.
  • Beyin gelişimini sağlar.
  • Obezite görülme riskini azaltır.
  • Büyüme ve gelişmenin standartlara uygun şekilde ilerlemesini sağlar.
  • Oluşan hastalıkları hızlı atlatılmasını sağlar.

Emzirmenin Anneye Yararları Nelerdir?

Emzirme süreci sadece bebek için yararlı gibi görünse de aslında anne açısından da pek çok yararları vardır. Bunlar;

  • Doğum sonrası annenin iyileşmesini hızlandırır.
  • Annenin doğum kilolarını daha hızlı vermesine yardımcı olur.
  • Emzirirken annenin tekrar hamile kalmasına engel olur.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, bebekler için optimal beslenme sağlar ve sağlıklı bir başlangıç ​​noktası oluşturur. Emzirme ayrıca anne-bebek bağını güçlendirir ve anne için duygusal bir bağ kurma fırsatı sunar. Anne sütü ile beslenen bebeklerin genellikle daha az enfeksiyon ve hastalığa yakalandığı ve daha iyi büyüme ve gelişme gösterdiği bilinmektedir.

Sonuç olarak, anne sütü bebekler için en iyi besindir ve en önemli beslenme kaynağıdır. Yeni anneler, emzirme konusunda destek ve bilgi almak için sağlık uzmanlarından ve emzirme danışmanlarından yardım alabilirler. Anne sütü ile beslenen bebekler, sağlıklı bir başlangıç ​​yaparlar ve uzun vadeli sağlık faydaları elde ederler.

Anne Sütü

Sıkça Sorulan Sorular

Sütüm az geliyor ne yapmalıyım?

Sütün az gelmesinin en büyük sebeplerinden biri annenin yorgun ve stresli olmasından kaynaklanır. Sütünüzün az olduğu düşüncesine kapılmayın. Bebeği ağladıkça sık sık emzirin ve bolca su tüketin.

Anne sütünü artıran özel besin var mı?

Sütün miktarını artıran en önemli faktör sık sık emzirmektir. Halk arasında sütü artırdığı söylenen besinlerden örneğin helvayı tükettiğinizde sütünüzün arttığını düşünüyorsanız  tüketebilirsiniz.

Emzirirken zayıflama diyeti yapabilir miyim?

Emziklilik döneminde eğer düşük enerjili zayıflama diyetleri yaparsanız sütün miktarını ve içeriğini oldukça olumsuz etkiler. Sadece düzenli ve sağlıklı beslenip emzirmeniz bile kilo vermenize yardımcı olur.

Emziren anne spor yapabilir mi?

Spor yapılabilir fakat anne spor yaptığında sütte laktik asit miktarı artar. Bebek sütü istemeyebilir. O nedenle anneler hafif spor yapmalı ve spordan bir süre sonra emzirme yapmalıdır.

Sütümün yeterli olduğunu nasıl anlarım?

Çocuğun ağırlık artışı ayına uygunsa, günlük bez sayısı 6-8 arasında ıslak ya da 4-5 arasında çok ıslak ise, emzirmeden sonra çocuk doymuş gözüküyorsa sütünüz yetiyor demektir.

Anne sütü neden önemlidir?

Anne sütü, bebekler için en doğal ve en besleyici besindir. İçeriğinde bulunan antikorlar, proteinler, yağlar ve diğer besin maddeleri bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişmesini destekler. Ayrıca, anne sütü bebekleri enfeksiyonlara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim?

Yeni doğan bebekler genellikle her iki ila üç saatte bir veya bebek iştahını belirleyeceği gibi emzirilmelidir. Bebekler, aç olduklarında veya emzirilmek istediklerinde işaretler verirler. Bebeğinizin ihtiyaçlarına göre sık sık emzirmek önemlidir.

Beslenmem anne sütünü etkiler mi?

Evet, anne sütünün içeriğini etkileyen faktörlerden biri annenin beslenmesidir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet izlemek, yeterli sıvı alımı sağlamak ve bazı vitamin ve mineralleri almaya özen göstermek anne sütünün kalitesini artırabilir.

Detaylı Bilgi ve Sorularınız için Bana E-mail Yoluyla Ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Beni Instagram Adresimden Takip Edebilirsiniz.

Diğer Yazılar
Anne Sütü

Mucizevi Anne Sütü Anne sütü, içeriği sayesinde bebeği yaşamın ilk yıllarında karşılaşabileceği tüm..

Devamını Oku >
Online Diyet Hakkında Bilgi Alın !
Diyetisyen İrem Çevik